Mašīnapmācības tehnoloģijas un mākslīgais intelekts attīstās neiedomājami strauji.

Tas arī saprotams, ja paskatāmies uz lietām eksponenciāli, ne lineāri. To gan neesam pieraduši darīt. Evolūcija mūs ir gatavojusi par lineāriem domātājiem…

Mēs protam labi un  intuitīvi aprēķināt, piemēram, cik tālu un cik ātri aizskriesim, ja katru sekundi  noskriesim septiņus metrus. Bet mēs galīgi neprotam paredzēt kas notiks, ja, piemēram, soļa garums ar katru soli dubultosies.

Kā Jums šķiet, cik reizes iespējams pārlocīt papīra lapu uz pusēm?

Astoņas, ja patiesi centīsieties. Divpadsmit ir Ginesa rekords…

Kā Jums šķiet, cik reizes jāpārloka papīra lapa, lai tā kļūtu biezāka par mūsu Visumu?

Simtu un trīs reizes…

Un, domāju, ka Jūs jau zināt stāstu par ķēniņu un šaha spēles izgudrotāju, kurš kā atlīdzību lūdz tikai vienu rīsa graudu uz pirmā lauciņa, bet dubulti tik daudz uz katra nākamā…

Šobrīd jaunas mašīnapmācības un datoru tehnoloģijas rada arvien jaunas un labākas.

Kad pirms trīsdesmit gadiem zinātnieki gribēja iepazīties ar jaunāko savā nozarē, viņi gāja kājām uz Fundamentālo bibliotēku un ar roku šķirstīja pašus modernākos zinātniskos žurnālus. Bieži tie bija vismaz trīs mēnešus veci.

Pirms divdesmit gadiem jaunumus no visas pasaules jau varēja lasīt internetā un gandrīz tūlīt pēc publicēšanas. Bet cilvēks arvien nevar izlasīt visu, pat savā šaurajā specialitātē…

Šodien mākslīgais intelekts jau spēj izlasīt visus jaunākos zinātniskos rakstus, visā pasaulē, par visām tēmām, un uzreiz, tiklīdz tie ir publicēti internetā.

Skaitļošanas jauda arī ik pa brīdim dubultojas. Mēs dzīvojam kvantu datoru priekšvakarā.

Tas viss nepaliks bez sekām un sekas būs labas, tai skaitā – darbaspēju un produktivitātes eksponenciāls pieaugums. Pasaule mainīsies vistuvākajā laikā, mums neaptveramā ātrumā.

Cilvēka līmeņa mākslīgais saprāts vairs nav aiz kalniem.

Iepriekš domāju, ka jāpasteidzas, lai varam būt pirmie, kas izmantos šo jauno tehnoloģiju savas valsts attīstībai un labklājībai.

Tagad, redzot, ko dara citas valstis, tai skaitā Dānija, Igaunija, arī Eiropas savienība kopumā, saprotu, ka jāpasteidzas, lai nepaliktu pēdējie.

Izmantosim vismodernākās tehnoloģijas mūsu valsts pārvaldei un attīstībai!

Nepaliksim pēdējie – sāksim tūlīt!

Paldies par uzmanību un uz drīzu redzēšanos!

Latvijas nākotnes forums