Skip to content Skip to footer

Līderība Baltijā ir Rīgas dabiskais stāvoklis! Kā to atgriezt?

Latvijas nākotnes forums, balstoties uz 2024. gada nogalē veikto pētījumu par rīdzinieku viedokli par Rīgu, pilsētas akūtajām vajadzībām un priekšlikumiem pilsētas vadībai, uzsāk 6 publikāciju sēriju ar praktiskajiem piedāvājumiem Rīgas domei, domājams jau nākamajam sasaukumam, ar mērķi palīdzēt veicināt Rīgas pilsētas izaugsmi un atgriezt tai savu dabisko stāvokli, proti, Baltijas metropoles statusu.

Rīdzinieku aptaujas rezultātus var izlasīt mūsu mājaslapā sadaļā “Raksti”. Vakar publicējām mūsu rekomendācijas Rīgas domei, kā uzlabot transporta infrastruktūru pilsētā, tai skaitā ar privātā sektora palīdzību. Iepriekšējais raksts ir pieejams pēc saites zemāk.

Rīga pēdējo 800 gadu laikā ilgstoši bija galvenais reģiona centrs. Savulaik tieši Rīga bija lielākā Zviedrijas karalistes pilsētā, Krievijas impērijas laikos Rīga bija bagātākā par Maskavu, atpaliekot tikai no Sanktpēterburgas. Vēl pirms 35 gadiem, kas vēstures mērogā ir ļoti īss periods, Rīgas iedzīvotāju skaits, tiesa, ne vairs bagātība, bija lielāks nekā Stokholmā. Taču pēdējos 10 gados tādas pilsētas kā Helsinki un nu jau Viļņa kļuva lielākas par Rīgu, pavisam nerunājot par saražoto kopproduktu uz vienu iedzīvotāju.

Mūsu domnīca uzsver – Rīgas dabiskais stāvoklis ir līderība ne vien Baltijā, bet visā Baltijas jūras reģionā. Šī ekonomiskā līderība nav iedomājama bez investīcijām un pievilcīga tieši uzņēmējiem pilsētas tēla. Līdz ar šo Latvijas nākotnes forums izvirza sekojošas rekomendācijas pilsētas vadībai ar mērķi atkal padarīt Rīgu par svarīgu investīciju un biznesa attīstības punktu pasaules kartē.

REKOMENDĀCIJAS:

1. Investīciju stratēģija un atbalsta mehānismi investoriem

Rīgas investīciju politikai ir būtiski jāpārveidojas, koncentrējoties uz skaidri definētiem mērķiem. Īpaša uzmanību uzmanību pievēršot ārvalstu investīciju piesaistei ražošanas un starptautisko pakalpojumu sektoros, īpaši uzņēmumiem, kas darbojas augsto tehnoloģiju un zinātnes ietilpīgās nozarēs. Rīgas pilsēta prioritāri veicinās investīcijas, kas sekmēs kvalificētu speciālistu piesaisti un nostiprinās Rīgu kā ekonomikas centru Baltijā. Vienlaikus tiks akcentēta vietējo investīciju nozīme.

Katram investoram pašvaldība nodrošina individuāli pielāgotu atbalsta komplektu, kas ietver:

  • Piemērotu nekustamā īpašuma attīstības risinājumu piedāvājumu – vai nu no jau pieejamajiem tirgus objektiem, vai sadarbojoties ar attīstītājiem, kas spēj izstrādāt pielāgotus risinājumus.
  • Ātrāku un elastīgāku teritorijas plānošanas procedūru, ja tāda nepieciešama.
  • Paātrinātu būvniecības atļauju, tehnisko noteikumu un projektu saskaņošanas procesu.
  • Bezmaksas pieslēgumu pašvaldības komunālajiem pakalpojumiem, ja tiek izpildīti noteikti kritēriji.
  • Finansiālu atbalstu infrastruktūras izveidei, piemēram, pievadceļu izbūvei.
  • Mērķtiecīgas apmācību programmas, kas pielāgotas konkrētā investora uzņēmuma vajadzībām.
  • Piekļuvi topošajam Rīgas Zinātņu un tehnoloģiju parkam.
  • Darbinieku iespējas izmantot pieejamu mājokļu programmas.

Par investīciju piesaistes stratēģijas ieviešanu tieši atbildīgs būs Rīgas mērs. Tas ir nepieciešams, lai vērtīgas investīciju iniciatīvas neiestrēgtu birokrātijas procedūrās, kā arī tieši Rīgas mēram ir iedzīvotāju mandāts pieņemt lēmumus par pilsētas attīstību un mērs ir Rīgas galvenais vēstnieks visā pasaulē, tais skaitā uzņēmēju vidū. Pakalpojumu klāsts regulāri tiks pārskatīts, nodrošinot ciešu dialogu ar investoriem. Visām pašvaldības iestādēm un uzņēmumiem būs skaidri definēti pienākumi investoru atbalstam, un šo uzdevumu neizpilde varēs rezultēties ar vadības maiņu.

2. Rīgas inovāciju centrs un tehnoloģiju attīstība

Rīgai jāīsteno plaša mēroga zinātnes un tehnoloģiju attīstības projektu, sadarbojoties ar pilsētā esošajām universitātēm. Netālu no akadēmiskajiem centriem un “Zināšanu jūdzes” jāizveido Rīgas Zinātņu un tehnoloģiju parks, kas darbosies kā platforma jaunuzņēmumiem, eksperimentālajām laboratorijām un tehnoloģiskajai uzņēmējdarbībai.

Šis centrs nodrošinās nepieciešamos resursus un pakalpojumus uzņēmumiem visā Rīgas teritorijā, tādējādi stiprinot pilsētas starptautisko konkurētspēju tehnoloģiju sektorā un piesaistot inovatīvus investorus.

3. Uzņēmējdarbības vides uzlabošana un birokrātijas mazināšana

Rīgas pašvaldībai jāveic būtiskas pārmaiņas, lai vienkāršotu administratīvās procedūras un mazinātu birokrātiskos šķēršļus uzņēmējdarbībai. Pašvaldības iestādēm primārais uzdevums ir uzņēmējdarbības atbalstīšana, nevis kontrole.

4. Individuāls atbalsts uzņēmējiem

Pašvaldībai aktīvi jāiesaistājas dialogā ar uzņēmējiem, izzinot viņu vajadzības katrā Rīgas apkaimē. Uzņēmēju ierosinājumi tiks apkopoti un ieviesti konkrētās rīcības programmās, par kuru progresu uzņēmēji saņems atgriezenisko saiti.

Šis process tiks organizēts centralizēti, un Rīgas mērs personīgi sekos līdzi tam, lai uzņēmēju priekšlikumi netiktu ignorēti vai iestrēgtu birokrātiskajā aparātā.

Pētījums ir veikts sadarbībā ar uzņēmumu “Barons Kvartāls” 2024. gada nogalē.