Skip to content Skip to footer

Lielākā, lēnākā un ar graujošām sekām – kā izskaust Rīgas birokrātiju?

Latvijas nākotnes forums, balstoties uz 2024. gada nogalē veikto pētījumu par rīdzinieku viedokli par Rīgu, pilsētas akūtajām vajadzībām un priekšlikumiem pilsētas vadībai, uzsāk 6 publikāciju sēriju ar praktiskajiem piedāvājumiem Rīgas domei, domājams jau nākamajam sasaukumam, ar mērķi palīdzēt veicināt Rīgas pilsētas izaugsmi un atgriezt tai savu dabisko stāvokli, proti, Baltijas metropoles statusu. Šis ieraksts ir pēdējais mūsu rekomendāciju sērijā.

Iepriekšējais raksts bija veltīts tam, kā padarīt Rīgu par drošu pilsētu, kur tika pasvītrota vajadzība pēc policijas modernizācijas un apgaismojuma trūkuma novēršanu ne tikai pilsētas ielās, bet arī daudzdzīvokļu ēku kāpņu telpās. Saite uz iepriekšējo rakstu ir pieejama zemāk.

Šajā reizē sniedzam rekomendācijas par to, kā samazināt Rīgas birokrātiju, kas kļuva par vienu no galvenajiem pilsētās attīstību kavējošiem apstākļiem. Nav noslēpums, ka tieši Rīgas birokrātija ir lielākā un lēnākā mūsu valstī. Īpaši smagnēja tā arī būvniecības jomā, kur elementāras lietas kā logu nomaiņa, garāžas vai citas ēkas būvniecība prasa ievērojamos laika resursus no iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Laikā, kad Tallinā un Viļņā šos sīkos projektus var īstenot vien dažu mēnešu laikā, Rīgā tas prasa gadus un nav pārsteigums kāpēc investori izvēlas mūsu kaimuņus, nevis Latvijas galvaspilsētu. Vissāpīgākais Rīgai ir fakts, ka tieši pēdējos 5 gados pat Pierīgas pašvaldības spēja izkonkurēt Rīgu ne vien noliktavu un ražošanas ēku būvniecībā, bet pat biroju ēku būvniecībā.

Rīgas attīstības un investīciju piesaistes nolūkos biedrība Latvijas nākotnes forums rekomendē Rīgas domei sekojošo:

Rīgas publiskā pārvalde ir jāpadara efektīvāka, likvidējot birokrātiskās barjeras, mazinot resorismu un ieviešot digitālās tehnoloģijas. Ilgstoši vājā politiskā vadība nav devusi skaidrus uzdevumus administrācijai, lai tiktu atceltas nevajadzīgas prasības un procesu sarežģītība.

Birokrātijas mazināšana un administratīvās pārvaldības optimizācija

Efektīvas pārmaiņas ir iespējamas tikai tad, ja politiskā vadība pati uzņemas iniciatīvu un nepieprasa birokrātiem pašiem mazināt procesu sarežģītību. Tāpēc jaunievēlētais Rīgas mēram katra jaunā sasaukuma pirmajā gadā jāierosina vismaz vienas liekas birokrātiskās prasības atcelšanu un saskaņošanas termiņa saīsināšanu.

Sākotnējā uzmanība jāvelta procedūrām, kas kavē privāto investīciju ienākšanu Rīgā, bet ilgtermiņā galvenais uzsvars tiks likts uz nevajadzīgu procesu pilnīgu atcelšanu. Viens no efektīvākajiem soļiem ir atteikšanās no politisko amatpersonu iesaistes administratīvu lēmumu pieņemšanā.

Resorisma izskaušana un sadarbības modeļa ieviešana

Lai mazinātu resorismu, Rīgas domes pārvaldē jānosaka princips, ka iedzīvotājiem un uzņēmējiem vairs nebūs jānodrošina visi saskaņojumi – tos savstarpēji iegūs un koordinēs pašas iestādes. Saskaņojumu izsniegšanas termiņš tiks noteikts viena nedēļā, un kavējumu gadījumā iestādes vadītājs personiski atbildēs Rīgas mēra priekšā.

Lai veicinātu efektīvu sadarbību starp iestādēm, jāmaina Rīgas administratīvā struktūra, un birokrātiskā vilcināšanās tiks uzskatīta par iestādes vadītāja neatbilstību amatam. Šīs izmaiņas papildinās ar komiteju reformu, kurās politiskā vadība uzņemsies aktīvāku starpdepartamentu procesu pārraudzību, lai nodrošinātu efektīvu pārvaldību un mazinātu administratīvās izmaksas.

Korupcijas novēršana caur efektīvām reformām

Korupcijas mazināšana ir tieši saistīta ar birokrātijas samazināšanu. Nepamatoti sarežģīta pārvalde rada vidi, kur birokrātiskos procesus var apiet, meklējot koruptīvas iespējas. Tā vietā, lai pārvaldē dominētu formālas procedūras, jāievieš skaidras un caurspīdīgas iepirkumu sistēmas, kurās tiek izmantota publiska un elektroniska kvalifikācijas pārbaude.

Papildus tam, administratīvām iestādēm jānodrošina nulles tolerances politika pret korupciju, ieviešot caurspīdīgu komunikāciju ar sabiedrību un uzraugāmajām institūcijām.

Digitālā transformācija Rīgā

Rīgas pārvaldei jāpārvēršas par digitālo inovāciju līderi Baltijas reģionā. Tas nozīmē ne tikai esošo procesu digitalizāciju, bet arī pārdomātu automatizācijas ieviešanu, atsakoties no liekiem un novecojušiem procesiem.

Lai to sasniegtu:

  • Visi Rīgas reģistri jādigitalizē, nodrošinot, ka iedzīvotājiem visi pakalpojumi ir pieejami e-vidē.
  • Jāievieš pašvaldības stratēģija mākslīgā intelekta izmantošanai, lai samazinātu administratīvo slogu.
  • Jānodrošina pašvaldības darbinieku izglītošana digitālajās tehnoloģijās, pieprasot to plašu lietojumu.
  • Jāveicina iedzīvotāju digitālo prasmju attīstība, sadarbojoties ar privāto sektoru un nevaldības organizācijām.

Pētījums ir veikts sadarbībā ar uzņēmumu “Barons Kvartāls” 2024. gada nogalē.